Grecja ciekawostki


Strona główna -> Grecja -> Grecja ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Grecja państwo położone na półwyspie bałkańskim otoczony przez 4 morza: Egejskie, Kreteńskie, Jońskie i Śródziemne. Kolebka kultury europejskiej, która wydala na świat takich myślicieli jak Arystoteles, Platon czy Sokrates. Z kolei Byron opisywał ziemie Grecja w wierszu. Ciekawostka jest to, ze Byron czynnie włączył się w powstanie Greckie, które wybuchło w 1821 roku. Jak widzimy autor już wtedy zauważył, że dawna świetność Hellady minęła bezpowrotnie. Świadectwem minionych czasów są Ateny i tysiące wspaniałych archeologicznych dowodów przeszłość tego kraju.


To w Grecji tworzyła się myśl o Demokracji, czyli rządach ludu. Z tej tradycji korzystamy po dziś dzień, kiedy cały kontynent europejski w mniejszym lub większym stopniu odwołuje się do wzorów ustrojowych starożytnej Grecji. Jednak w samej Grecji nie zawsze tak było. Do historii przeszło dla przykładu prawo Drakońskie, które stały się synonimem bardzo surowych kar. Jak dzisiaj wiemy nie do końca tak było. Zarzuca się Drakonowi, ze ustalił niezwykle srogie prawa. Natomiast on skodyfikował po prostu bardzo bezwzględne prawo obyczajowe. Możemy w takim razie powiedzieć, że je złagodził ustalając jego ramy i zasady. Dla przykładu sam Sokrates padł ofiara tych praw, kiedy został oskarżony i skazany na śmierć za nie obyczajowość. Śmierć musiał zadąć sobie sam wypijając cykutę. Przypadek Sokratesa jest bardzo symptomatyczny. Grecy skazali na śmierć wielkiego myśliciela natomiast filozof podporządkował wyrokowi. Nie ucieka i nie ukrywa się. Oto prawdziwy duch obywatelski. Niestety także dowód na to, że nie zawsze demokracja działa sprawiedliwie.
Jeśli jedziemy do Grecja oprócz Aten powinniśmy zwiedzić zespól klasztorów Prawosławnych Meteory, wybudowanych na szczytach górskich. Do dzisiaj działa jedynie 6 z nich. Mnisi tego klasztoru nie bez powodu zakładali w tak niedostępnych miejscach swoje siedziby. Chcieli jak najbardziej odizolować się od świata, do którego musieli dostawać się w koszach lub budować kładki. Dzisiaj na gore prowadzą kamienne schody. W samych klasztorach możemy podziwiać piękne freski i relikwie.
Grecja jest typowym kraje nadmorskim z bardzo długa linią brzegową licząca przeszło 15 tysięcy kilometrów. Posiada również ponad 6000 wysp. Ciekawą rzeczą jest, że rząd Grecji ostatnio wystawił na sprzedaż kilka z nich. Ma to być sposób na ratowanie państwa z kryzysu finansowego, który tam szaleje.
 Grecja - miasta

Ateny Heraklion Korfu Patras Rodos Saloniki


Grecja - co warto wiedziećGrecja - Kuchnia grecka Kuchnia grecka
Kuchnia grecka słynie z tego, że prawie do wszystkiego dodaje się tam oliwy z ...
Grecja - Grecja pamiątki Grecja pamiątki
Będąc na wakacjach, czy urlopie w Grecji warto zastanowić się nad kupnem rzeczy, które ...
Grecja - Tradycje w Grecji Tradycje w Grecji
Prawie 90% Greków jest wyznania prawosławnego. Chrześcijaństwo jest bardzo ...
Grecja - Święta w Grecji Święta w Grecji
Święta i obyczaje w Grecji są silnie związane z porami roku, rytmem prac na ...
Grecja - Grecja mapa Grecja mapa
Grecja - Przepisy celne w Grecji Przepisy celne w Grecji
Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści ...
Grecja - Hotele w Grecji Hotele w Grecji
Hotele w większych miejscowościach turystycznych często wynajmowane są na cały sezon przez ...
Grecja - Siedem cudów świata Siedem cudów świata
Wymieniając nazwę Siedem cudów świata z reguły ma się na ...
Grecja - Język grecki Język grecki
Współczesny język grecki to język Greków mieszkających w ...
Grecja - Góra Ainos Góra Ainos
Góra Ainos znana również jako Mount Ajnos to najwyższy szczyt na wyspie ...
Grecja - Meteory - klasztory greckie Meteory - klasztory greckie
Nie można być chyba bliżej Boga niż są mnisi z greckich ...

Grecja ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies