Meteory - klasztory greckie


Strona główna -> Grecja -> Meteory - klasztory greckie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Nie można być chyba bliżej Boga niż są mnisi z greckich Meteorów. Są to bardzo szczególne klasztory, wybudowane na wysokich górach, a właściwie nawet nie górach, tylko piaskowych ostańcach, dzięki czemu wyglądają, jakby były szczytami gigantycznych kolumn, budynkami zawieszonymi w powietrzu, na samym szczycie świata. Wznoszą się one jako skalisty las w Grecji, na Równinie Tessalskiej, blisko miasta Kalambaka, między górami Koziaka i Antihasionu.


Do greckich klasztorów można się było dostać tylko za pomocą wiszącej drabiny sznurowej

Powstanie Meteorów

Centra klasztorne określane jako meteory należą do kościoła ortodoksyjnego, a zbudowane zostały w XI wieku. Głównym celem budowy było całkowite odosobnienie i wyrabianie nawyków posłuszeństwa. Z klasztoru nie można było się wydostać inaczej, niż za pomocą specjalnego kosza przeciąganego na linie. W takiej sytuacji, kto raz dostał się na górę zostawał tam na długo. Szczególną cechą mnichów z Meteorów jest wyjątkowa samodyscyplina, wyrabiana latami modlitw, postu i walki z nawykami, Są oni zahartowani i silni w wierze. Ich bronią jest modlitwa i post. Osiągają to za pomocą woli posłuszeństwa, kształtują się we wspólnocie. Mnisi z Meteorów są od setek lat strażnikami historii, obrońcami narodowej świadomości, w miejscu gdzie rozważali Pismo Święte i sztukę greckiej ortodoksji.

Wielki Meteor

Z 21 klasztorów, które istniały w Meteorach dawniej, dzisiaj żyje tylko 6. Są to: Klasztor Metamorfozy (Wielki Meteor), Warlama, Świętej Trójcy, Świętego Stefana Męczennika, Rousanou, Świętego Mikołaja Odpoczywającego. Pozostałe 15 są niezamieszkałe i odosobnione.Na wysokości 613m n.p.m. i 475m.w. nad korytem rzeki Pinios znajduje się, największa skała z grupy Meteorów. Na niej zbudowano klasztor Klasztor Metamorfozy - Wielki Meteor. Klasztor odnowili i rozbudowali dwaj mnichowie. Obok głównego budynku są także trzy niewielkie kościoły. Na górę prowadzą wykute w skale stopnie i korytarze, którymi wchodzą dziś pielgrzymi. Wśród relikwii znajdują się czaszki założycieli Joasafa i Athanasjosa, relikwie wielu świętych, oraz wota wielu cesarzy bizantyjskich i patriarchów, krzyże, obrazy, rękopisy oraz pergaminy zawierające symbole, srebrne naczynia liturgiczne. W bibliotece znajduje się 600 tomów starodruków.

Pozostałe klasztory

W roku 1350 wybudował mały kościół pod wezwaniem Trzech Świętych oraz kilka celi dla mnichów niejaki Warlaam. W kolejnych latach klasztor był przebudowywany i powstawały nowe kościoły. Pierwsi wchodzący na skałę mnisi wykonali też prymitywne stopnie, które z czasem zastąpiono wiszącą drabiną. Klasztor Świętej Trójcy został zbudowany w latach 1458 - 1476. Obok znajduje się też Kościół pod tym samym wezwaniem oraz wtopiona w skały kaplica. Do klasztoru prowadzi 140 schodów. Poza tymi wymienionymi funkcjonują dziś jeszcze Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Klasztor Świętego Stefana, Klasztor Rousanou.

Kalambaka i Kastraki

Z klasztorami związane są te dwie osady Kalambaka i Kastraki. Pierwsza z nich to dziś całkiem duże 11 tysięczne miasto, powstałe na ruinach miasta Eginion, które wstawiło się bohaterską obroną przeciw Rzymianom. Kiedyś znajdowała się tam świątynia Apollona. Na jej miejscu znajduje się dzisiaj bizantyjski kościół, który zdobią cudowne freski, napisy, wielokolorowe marmurowe kolumny. Kastraki to wioska w środkowej Grecji, na północno-zachodnim krańcu równiny tesalijskiej, u stóp masywu Meteorów. "Kastro" oznacza "zamek" - nazwa wsi wzięła się od warowni bizantyjskiej z XI wieku, której ruiny nie zachowały się do dzisiejszych czasów.Grecja - miasta

Ateny Heraklion Korfu Patras Rodos Saloniki


Grecja - co warto wiedziećGrecja - Kuchnia grecka Kuchnia grecka
Kuchnia grecka słynie z tego, że prawie do wszystkiego dodaje się tam oliwy z ...
Grecja - Grecja pamiątki Grecja pamiątki
Będąc na wakacjach, czy urlopie w Grecji warto zastanowić się nad kupnem rzeczy, które ...
Grecja - Grecja ciekawostki Grecja ciekawostki
Grecja państwo położone na półwyspie bałkańskim otoczony ...
Grecja - Tradycje w Grecji Tradycje w Grecji
Prawie 90% Greków jest wyznania prawosławnego. Chrześcijaństwo jest bardzo ...
Grecja - Święta w Grecji Święta w Grecji
Święta i obyczaje w Grecji są silnie związane z porami roku, rytmem prac na ...
Grecja - Grecja mapa Grecja mapa
Grecja - Przepisy celne w Grecji Przepisy celne w Grecji
Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści ...
Grecja - Hotele w Grecji Hotele w Grecji
Hotele w większych miejscowościach turystycznych często wynajmowane są na cały sezon przez ...
Grecja - Siedem cudów świata Siedem cudów świata
Wymieniając nazwę Siedem cudów świata z reguły ma się na ...
Grecja - Język grecki Język grecki
Współczesny język grecki to język Greków mieszkających w ...
Grecja - Góra Ainos Góra Ainos
Góra Ainos znana również jako Mount Ajnos to najwyższy szczyt na wyspie ...

Meteory - klasztory greckie - komentarze:


Meteory - klasztory greckie komentarz urszula
2015-04-01 07:57:34
grecja to piekny kraj pelengo slonca ale tez serdeczny usmiech grekow do nas polakow

Meteory - klasztory greckie komentarz aga
2012-07-31 11:24:27
Byliśmy w tym roku zwiedzić klasztory zawieszone na skale.Cudowne widoki i niezapomniane przeżycie.Warto będąc w Grecji zwiedzić te miejsca.

Meteory - klasztory greckie komentarz jacksparow
2012-06-28 17:09:47
kto raz zobaczyl grecje ten zawsze tam wraca


Meteory - klasztory greckie - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies