Święta w Grecji


Strona główna -> Grecja -> Święta w Grecji
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Święta i obyczaje w Grecji są silnie związane z porami roku, rytmem prac na polu oraz religią i kierują się kalendarzem ortodoksyjnym. Oficjalne święta państwowe w Grecji, a zarazem dni wolne od pracy to: Nowy Rok, Epifania (Błogosławieństwo Morza i Krzyża) – 6 stycznia; Poniedziałek Wielkopostny, czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu przed Wielkanocą; Święto Niepodległości, Wielkanoc, Święto Pracy, Poniedziałek po Zielonych Świątkach, Święto Wniebowzięcia NMP; Święto „Ochi”, czyli „Nie” odrzucenia włoskiego ultimatum w 25 października 1940 r.; Boże Narodzenie. Obok tych świąt w ciągu roku można się spotkać z masą przeróżnych uroczystości i festiwali, których zwieńczeniem bywają przedstawienia teatralne, często urządzane w antycznych teatrach.


Karnawał w Atenach

Karnawał

Po Nowym Roku Grecy rozpoczynają 3-tygodniowy okres karnawału, którego kulminacja następuje w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, jest to tzw. Apokries. W większych miastach odbywają się wówczas liczne bale karnawałowe i parady.

Dzień Niepodległości

25 marca obchodzony jest Dzień Niepodległości (Evangelismos) upamiętniający rocznicę wybuchu powstania przeciwko panowaniu tureckiemu w 1821 r. W ten sam dzień wypada również jedno z najważniejszych świąt w kościele prawosławnym, będące pamiątką Zwiastowania Marii Pannie Wielkiej Nowiny przez archanioła Gabriela.

Wielkanoc

Święta Wielkanocne obchodzone są w Grecji aż pięć tygodni wcześniej lub później niż np. w Polsce. Wielki Tydzień obejmuje Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę i najważniejszą w ortodoksyjnym kalendarzu Wielkanoc (Pascha). Wielki Tydzień dla Greków jest porą odnawiania oraz wzmacniania więzi rodzinnych. W te święta odbywają się barwne procesje, zabawy i pokazy sztucznych ogni.

Dzień św. Jerzego

Na 23 kwietnia przypada Dzień św. Jerzego - patrona pasterzy, który wyznacza początek wypędzania stada na pastwiska. Dzień ten szczególnie uroczyście jest obchodzony w Arachowie nieopodal Delf.

Agios Konstantinos Kai Agia Eleni

W drugiej połowie maja (21.V), w całym kraju czczony jest Agios Konstantinos Kai Agia Eleni, czyli pierwszy cesarz Konstantyn oraz jego matka Helena; 25 maja obchodzony jest Dzień Joński; a od czerwca do września odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, festiwale, koncerty, święta ludowe i inne.

Boże Narodzenie

Obchody Świąt Bożego Narodzenia w Grecji trwają 12 dni i są mniej celebrowane niż święta Wielkanocne. To spokojna uroczystość, w niektórych częściach kraju poprzedzana postem. Świąteczna atmosfera udziela się już od Dnia św. Mikołaja (w Grecji patron marynarzy) – 6 grudnia, kiedy to wszyscy obdarowują się prezentami. Dzień przed Bożym Narodzeniem dzieci śpiewają kolędy, chodząc od domu do domu. Choinki nie są powszechnie używane, symbolem świąt jest za to płytka drewniana misa zawieszona na kawałku drutu, przy której zwisa gałązka bazylii zawinięta naokoło drewnianego krzyża. Według wierzeń rytuał ten utrzymuje z daleka od domu tzw. Killantzaroi, czyli gobliny albo krasnoludy. Ważną potrawą tych świąt jest: christopsomo, czyli chleb Chrystusa; pieczone jagnię, indyk nadziewany kasztanami lub pieczony prosiak. Obchody Świąt Bożego Narodzenia kończą się 6 stycznia w święto Trzech Króli.

Święto Gynekokratia

Tuż po Nowym Roku 8 stycznia w Tracji obchodzone jest święto Gynekokratia, w trakcie, którego zmieniają się role społeczne: kobiety spędzają czas na rozrywkach, a mężczyźni zajmują się domem.Grecja - miasta

Ateny Heraklion Korfu Patras Rodos Saloniki


Grecja - co warto wiedziećGrecja - Kuchnia grecka Kuchnia grecka
Kuchnia grecka słynie z tego, że prawie do wszystkiego dodaje się tam oliwy z ...
Grecja - Grecja pamiątki Grecja pamiątki
Będąc na wakacjach, czy urlopie w Grecji warto zastanowić się nad kupnem rzeczy, które ...
Grecja - Grecja ciekawostki Grecja ciekawostki
Grecja państwo położone na półwyspie bałkańskim otoczony ...
Grecja - Tradycje w Grecji Tradycje w Grecji
Prawie 90% Greków jest wyznania prawosławnego. Chrześcijaństwo jest bardzo ...
Grecja - Grecja mapa Grecja mapa
Grecja - Przepisy celne w Grecji Przepisy celne w Grecji
Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści ...
Grecja - Hotele w Grecji Hotele w Grecji
Hotele w większych miejscowościach turystycznych często wynajmowane są na cały sezon przez ...
Grecja - Siedem cudów świata Siedem cudów świata
Wymieniając nazwę Siedem cudów świata z reguły ma się na ...
Grecja - Język grecki Język grecki
Współczesny język grecki to język Greków mieszkających w ...
Grecja - Góra Ainos Góra Ainos
Góra Ainos znana również jako Mount Ajnos to najwyższy szczyt na wyspie ...
Grecja - Meteory - klasztory greckie Meteory - klasztory greckie
Nie można być chyba bliżej Boga niż są mnisi z greckich ...

Święta w Grecji - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies