Kuchnia grecka


Strona główna -> Grecja -> Kuchnia grecka
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Kuchnia grecka słynie z tego, że prawie do wszystkiego dodaje się tam oliwy z oliwek. Oczywiście jest to grupa przesada w rzeczywistości jest o wiele bogatsza. Fundamentalne składniki kuchni greckiej to duża ilość warzyw, owoców morza, ryb i jagnięcina.


Musaka - grecka zapiekanka z bakłażanów, mięsa i warzyw.

Kultura kulinarna

Na sam początek może trochę o kulturze jedzenia w Grecji. Grecy zwykle na najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie, jedzą niewiele. Ograniczają się to do kawy i sucharów. Po takim dość skąpym posiłku obiad jest o wiele bardziej obfity. Dlatego nie dziwmy się, że między godzina 13, a 15 życie w greckich miastach zamiera. Grecy zwykle spożywają obiad z liczną rodziną i znajomymi. Jeżeli jest to restauracja zamawiają więcej niż mogliby zjeść. Kelnerzy podają dania wszystkie na raz. Ponieważ stwarza to ogromne problemy przy rozliczania się z rachunku, wszyscy uczestnicy biesiady dzielą się po równo kwotą do zapłaty. Dla przeciętnego Polaka sam sposób jedzenia przez Greków może być odstręczający. Nie obowiązują kompletnie żadne zasady w jedzeniu, a oglądając statystycznych greków przy posiłku może doprowadzić takiego widza, co najmniej do mdłości. Natomiast z niewiadomych powodów chleb w Grecji należy łamać i gryźć małymi kawałkami. Dlatego na to lepiej uważać, bo zwykła pajda chleba z masłem może doprowadzić do sporego konfliktu.

Restauracje

Jadłospisy w restauracjach pisane są w kilku językach, czasami zdarza się jednak , że są całkowicie nieaktualne. W takiej sytuacji najlepiej podpatrywać sąsiadów, co zamawiają. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której zamówimy coś, a kelner przyniesie nam kompletnie inną rzecz, jakiej się spodziewaliśmy. Ponieważ w Grecji jest bardzo gorąca warto zamówić sobie bardzo popularna mrożona kawę Frappe na marginesie podawanej nie na zwykłej wodzie, ale gazowanej.

Wina

Sławnym na cały świat winem greckim jest Retsina. Szczerze powiem nie wiem dlaczego? Wino jest po prostu nie dobre. Do trunku dodaje się żywicy sosnowej, więc, kiedy je pijemy czujemy wspaniały bukiet smaków ściółki leśnej, kamieni, piasku i może, jak się mocno skupimy wina. Nie dziwię się, więc, że przy każdym toaście Grecy muszą trochę wyląc ku chwale bogom.

Ryby

Ponieważ w dużej części posiłków greckich podstawą jest ryba wydawałoby się, że tak sławna w Polsce „ryba po grecku” musi być szczególnie dobra na półwyspie bałkańskim. Niestety, próżno szukać tego smakowitego dania w restauracjach. Ponieważ w Grecji jej po prostu nie ma. „Ryba po grecku” jest typowym polskim daniem.

Mięso

Największymi przysmakami w Grecji wartymi polecenia są: kleftiko mięso jagnięce wsadzone do glinianego naczynia i pieczone w piecu opalanym drewnem. Przyprawione cynamonem, liśćmi laurowymi i oliwą. Musaka to zapiekanka z bakłażanów, ziemniaków, mięsa mielonego, pomidorów i przypraw.

Choriatiki

Słynna grecka sałatka choriatiki, to po prostu sałatka wiejska i choć w polsce święci triumfy na stołach, to jest modyfikowana na różne sposoby i odbiega od rzeczywistości. W prawdziwej choriatiki nie ma ani sałaty, ani ogórków kiszonych czy tym bardziej całkiem nie-greckiej kukurydzy. Podstawą jest ser feta, papryka, pomidory i oliwki. Czasami dodawana jest też cebula, zielony ogórek czy kapary. Obowiązkowo przyprawia się ją oliwą z oliwek i oregano.

Desery

Na deser baklava, greckie foli - ciasto listkowe z olejkiem różanym, migdałami, spora ilością cukru lub owoce kandyzowane w syropie cukrowym. Smacznego!Grecja - miasta

Ateny Heraklion Korfu Patras Rodos Saloniki


Grecja - co warto wiedziećGrecja - Grecja pamiątki Grecja pamiątki
Będąc na wakacjach, czy urlopie w Grecji warto zastanowić się nad kupnem rzeczy, które ...
Grecja - Grecja ciekawostki Grecja ciekawostki
Grecja państwo położone na półwyspie bałkańskim otoczony ...
Grecja - Tradycje w Grecji Tradycje w Grecji
Prawie 90% Greków jest wyznania prawosławnego. Chrześcijaństwo jest bardzo ...
Grecja - Święta w Grecji Święta w Grecji
Święta i obyczaje w Grecji są silnie związane z porami roku, rytmem prac na ...
Grecja - Grecja mapa Grecja mapa
Grecja - Przepisy celne w Grecji Przepisy celne w Grecji
Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści ...
Grecja - Hotele w Grecji Hotele w Grecji
Hotele w większych miejscowościach turystycznych często wynajmowane są na cały sezon przez ...
Grecja - Siedem cudów świata Siedem cudów świata
Wymieniając nazwę Siedem cudów świata z reguły ma się na ...
Grecja - Język grecki Język grecki
Współczesny język grecki to język Greków mieszkających w ...
Grecja - Góra Ainos Góra Ainos
Góra Ainos znana również jako Mount Ajnos to najwyższy szczyt na wyspie ...
Grecja - Meteory - klasztory greckie Meteory - klasztory greckie
Nie można być chyba bliżej Boga niż są mnisi z greckich ...

Kuchnia grecka - komentarze:


Kuchnia grecka komentarz jacksparow
2012-06-28 16:54:52
salatki i owoce morza,pieczone jagnie to pycha, alkoholi greckich w zadnej postaci nie polecam,niedobre


Kuchnia grecka - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies