Lovetotravel.pl Przewodnik turystyczny |
Strona główna
|
Europa | Azja | Ameryka Południowa | Ameryka Północna | Australia | Afryka |
Wymieniając nazwę Siedem cudów świata z reguły ma się na myśli określone zabytki wybudowane jeszcze w czasach starożytnych i uznawanych za najpiękniejsze budowle na ziemi. Zapytany o nie człowiek najczęściej wymienia piramidy czy Tadż Mahal, czyli budowle-symbole, w rzeczywistości jednak pojęcie to jest płynne i zmienia się w czasie. Dzieje się tak dlatego, że kolejno następujące po sobie wieki i epoki przynoszą następne architektoniczne dzieła, przewyższające niekiedy te pierwotne. Z tego też powodu ogólnie uznaje się, że siedem cudów świata to siedem najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc.
Piramida Cheopsa to jedyny ocalały zabytek z pierwotnej listy. Pierwsza lista Początki tego pojęcia sięgają starożytnej Grecji. To właśnie Grecy jako pierwsi sporządzili listę siedmiu cudów starożytnego świata, na której znalazły się obiekty będące szczytem możliwości ówczesnych budowniczych. Większość z nich została zniszczona w trzęsieniu ziemi, albo podczas pożarów. Spis był kwestią sporną i niekiedy zamieniano istniejące na nim zabytki innymi, takimi, jak np. Brama Isztar. Na liście znalazły się:
Lista zabytków średniowiecznych Druga lista powstała w okresie Oświecenia, a inspiracją było wynoszenie na piedestał dokonań świata średniowiecznego, jako przejaw fascynacji tamtym okresem. Jeśli chodzi o zestaw obiektów, to nigdy do końca nie został on ustalony ostatecznie. Poza siedmioma wymienianymi najczęściej pojawiło się kilkanaście innych propozycji, które często zamiennie są wymieniane jako cuda świata. Ostatecznie na liście pojawiły się:
Poza nimi jako kandydaci pojawili się też: Jaskinia Dziesięciu Tysięcy Buddów, Wielkie Zimbabwe, Angkor Wat, Krak des Chevaliers, Katedra w Salisbury, Alhambra, Tenochtitlan, Cytadela Kairska, Katedra w Ely, Tadź Mahal, Opactwo w Cluny Lista współczesna Współcześni pozazdrościli starożytnym i postanowili ich wzorem sporządzić listę najnowszą. Została ona ogłoszona w 2007 roku, a była efektem wielomiesięcznej kampanii, polegającej na półtorarocznym głosowaniu, w którym wzięło udział 90 milionów głosów. Lista została ogłoszona przez przedstawicieli firmy ze Szwajcarii - New Open World Corporation. Wcześniej do projektów zgłoszono 177 obiektów, które musiały spełnić określone warunki. W wyniku głosowania na ostatecznej liście cudów współczesnego świata znalazły się: Wielki Mur Chiński, Petra, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum i Tadż Mahal. Lista ta nie ma żadnego związku z listą światowego dziedzictwa UNESCO i jest wyłącznie prywatną inicjatywą. Grecja - miasta
Grecja - co warto wiedzieć
Siedem cudów świata - dodaj komentarz:
|