Tradycje w Grecji


Strona główna -> Grecja -> Tradycje w Grecji
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Prawie 90% Greków jest wyznania prawosławnego. Chrześcijaństwo jest bardzo głęboko zakorzenione w świadomości przeciętnego greka.


Taniec grecki zawojował cały świat.

Małżeństwo i rodzina

Małżeństwo jest uznawane za normalny warunek osiągnięcia dorosłości. Kobiety wychodzą za mąż średnio w wieku 26 lat natomiast mężczyźni zwykle są o dwa, trzy lata starsi od swoich partnerek. Grecja szczyci się tym, że ma najniższy wskaźnik rozwodów w skali europejskiej. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że w tradycji greków utarło się, że małżonkowie mają kochanków i wcale się z tym nie kryją. Często nawet znają się nawzajem. Rodzina grecka nie ogranicza się do Ojca, matki i dzieci. W domach często mieszkają również dziadkowie i wujostwo.

Czas wolny

Dla przeciętnego greka bardzo istotny jest czas wolny. Prace w Grecji w większości zaczyna się o godzinie 9, pracuje do 13, później jest tak zwana sjesta, która trwa do godziny 15. W większości pracę kończy się o godzinie 17. Potrzeba dwugodzinnej przerwy nie jest wynikiem lenistwa. Po prostu w gorącej Grecji miedzy pierwsza a trzecia godzina zwykle jest tak gorąco, że nie można pracować. Tylko jak wygląda praca po kilku godzinnym obiedzie? Na pewno nie jest juz tak efektywna. Po pracy, natomiast zwyczajowo ogląda się telewizję, koniecznie z sąsiadami i na powietrzu. Przesiaduje w kawiarniach pijąc mrożona kawę i pałac papierosy. Grecy według statystyk palą najwięcej tytoniu w europie.

Mentalności

Cecha najbardziej rzucająca się u Greków jest ich szczerość i otwartość. Nie maja żadnych oporów w poznawaniu nowych ludzi. Nie są im obce uczucia szowinistyczne. Uznają, że Grecja jest najlepszym miejscem na świecie. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań Greków na przestrzeni wieków. Nie lubią przyznawać, że bardzo duży wpływ na ich kulturę miała mentalność muzułmanów. Często można zobaczyć w ręku Greka koraliki - komboloi. Nie jest to w żaden sposób związane z religijnością, lecz zapożyczonym zwyczajem od Turków. Wiele dań greckich jest również typowymi daniami Tureckimi.

Święta

Najuroczystszym świętem Greków jest prawosławna Wielkanoc. Przez kilka dni Grecy uczestniczą w uroczystych procesjach, z kościołów wracają do domu z zapalonymi świecami. Dzień Św. Wasylego, 1 stycznia piecze się chleba zwany Vassilopitta, w którym umieszcza się monetę. Podczas jedzenia chleba osoba, która natrafi na pieniążek Będzie miała szczęście w najbliższym czasie. 6 stycznia kapłani święcą mieszkania oraz wypędzają złe duchy. Dzień 25 marca Grecy obchodzą dzień niepodległości. W 1821 roku Grecja uzyskała niepodległość. Zostało to oficjalnie zatwierdzone przez państwa zachodnie w 1829 roku. W połowie sierpnia, kiedy większość greków udaje się na urlopy obchodzi się Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym świętem greków jest Boże narodzenie, które obchodzą 25 grudnia. Nie ma tradycji św.. Mikołaja, ale ludzie wtedy chętnie obdarowują się prezentami. Greckie Boże narodzenie świętuje się przez 12 dni.
 Grecja - miasta

Ateny Heraklion Korfu Patras Rodos Saloniki


Grecja - co warto wiedziećGrecja - Kuchnia grecka Kuchnia grecka
Kuchnia grecka słynie z tego, że prawie do wszystkiego dodaje się tam oliwy z ...
Grecja - Grecja pamiątki Grecja pamiątki
Będąc na wakacjach, czy urlopie w Grecji warto zastanowić się nad kupnem rzeczy, które ...
Grecja - Grecja ciekawostki Grecja ciekawostki
Grecja państwo położone na półwyspie bałkańskim otoczony ...
Grecja - Święta w Grecji Święta w Grecji
Święta i obyczaje w Grecji są silnie związane z porami roku, rytmem prac na ...
Grecja - Grecja mapa Grecja mapa
Grecja - Przepisy celne w Grecji Przepisy celne w Grecji
Od 1 maja 2004 r. nie istnieją granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści ...
Grecja - Hotele w Grecji Hotele w Grecji
Hotele w większych miejscowościach turystycznych często wynajmowane są na cały sezon przez ...
Grecja - Siedem cudów świata Siedem cudów świata
Wymieniając nazwę Siedem cudów świata z reguły ma się na ...
Grecja - Język grecki Język grecki
Współczesny język grecki to język Greków mieszkających w ...
Grecja - Góra Ainos Góra Ainos
Góra Ainos znana również jako Mount Ajnos to najwyższy szczyt na wyspie ...
Grecja - Meteory - klasztory greckie Meteory - klasztory greckie
Nie można być chyba bliżej Boga niż są mnisi z greckich ...

Tradycje w Grecji - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies